مجله خبری

همه چیز درمورد اربعین

پیاده روی اربعین

بلیط اتوبوس تهران نجف اربعین

قیمت بلیط اتوبوس از مبدا شهر‌های مختلف به مقصد مهران یا بدره مطابق جدول زیر است:

مبدا مقصد قیمت
تهران مهران ۹۱ هزار تومان
تبریز مهران ۱۰۰ هزار تومان
قم مهران فعلا مشخص نیست
اراک مهران ۹۰ هزار تومان
کلاچای مهران ۲۰۰ هزار تومان
لاهیجان مهران ۲۰۰ هزار تومان
قزوین مهران ۱۸۰ هزار تومان
ارومیه مهران ۱۲۰ هزار تومان
تهران بدره ۶۰ هزار تومان

قیمت بلیط اتوبوس به مقصد مرز خسروی

قدیمی‌ترین پایان مرزی بین ایران و عراق، پایانه خسروی است. این پایانه در استان کرمانشاه قرار دارد و بهترین گزینه برای سفر با اتوبوس، پایانه اتوبوس‌رانی کرمانشاه است. هرچند برای سفر اربعین از مرز خسروی می‌توانید روی پایانه‌های مسافربری قصر شیرین یا سر پل ذهاب هم استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که قصر شیرین کمترین فاصله را با مرز خسروی دارد، اما پیدا کردن بلیط اتوبوس به مقصد این شهر کمی سخت است. از قصر شیرین تا مرز خسروی تقریبا ۲۰ کیلومتر فاصله است که طی کردن آن حدود یک ربع ساعت زمان لازم دارد. فاصله سرپل ذهاب تا پایانه مرزی خسروی ۵۰ کیلومتر است و حدود ۴۰ دقیقه راه دارد و در آخر کرمانشاه که پیدا کردن بلیط آن از همه راحت‌تر است، در ۱۹۴ کیلومتری مرز خسروی واقع شده. اگر بخواهید از کرمانشاه به مرز بروید، حدود دو ساعت و ربع راه در پیش خواهید داشت.

تاریخ روز اربعین ۹۸

اربعین حسینی چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) است که تاریخ ۲۰ صفر است اما تاریخ دقیق روز اربعین ۹۸ چه روزی است؟ مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ هجری قمری در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین (ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین آمده است.زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است و بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است. اما تاریخ دقیق اربعین حسینی در سال ۹۸  به هجری شمسی شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ است.


تاریخچه پیاده روی اربعین

 از هنگامی که نخستین زائر مضجع منور اباعبدالله الحسین(ع)، جابر بن عبدالله انصاری در روز اربعین از مدینه به سمت کربلا رهسپار شد تا کنون ۱۳۷۳ سال می‌گذرد.

در این سال‌ها علما و اولیای الهی برای زیارت سیدالشهدا(ع) در روز اربعین اهمیت و جایگاه والایی قائل بودند و با پای پیاده از نجف اشرف به سوی کربلا رهسپار می‌شدند، بی‌شک جابر بن عبدالله، نخستین زائر کربلای معلی در روز اربعین سال ۶۱ هجری است، این سنت حسنه نیز در سال‌های حضور ائمه معصومین(ع) با وجود حکومت سفاک و خونریز اموی و عباسی انجام شده است.

 

*سنت پیاده‌روی اربعین در زمان شیخ انصاری وجود داشته است/ احیاگر سنت پیاده‌روی بعد از شیخ انصاری که بود؟

در برخی از روایات تاریخی بیان شده است که زیارت کربلا با پای پیاده در زمان «شیخ انصاری»(متوفی سال ۱۲۸۱ قمری) رسم بوده است،‌ اما در برهه‌ای از زمان به ورطه فراموشی سپرده می‌شود که در نهایت توسط «شیخ میرزا حسین نوری» دوباره احیا می‌شود.

این عالم بزرگوار اولین بار در عید قربان به پیاده‌روی از نجف تا کربلا اقدام کرد که ۳ روز در راه بود و حدود ۳۰ نفر از دوستان و اطرافیانش وی را همراهی می‌کردند، نیز با وی بودند، «محدث نوری» از آن پس تصمیم گرفت، هر سال این کار را تکرار کند، ایشان آخرین بار در سال ۱۳۱۹ هجری با پای پیاده به زیارت حرم أباعبدالله حسین(ع) رفت.

* آداب اربعین از منظر میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

آری! از آن پس بسیاری از عاشقان اهل‌بیت و امام حسین(ع) و نیز برخی علما و حتی مراجع تقلید با پای پیاده به کربلا سفر کرده‌اند، میرزا جواد آقا ملکی تبریزی یکی از مراجع عالیقدر جهان تشیع  که خود بارها با پای پیاده از عتبه علویه، رهسپار عتبه حسینی شده است، درباره مراقبه و بزرگداشت روز اربعین حسینی چنین می‌گوید: «به هر روی بر مراقبه کننده لازم است که بیستم صفر(اربعین) را برای خود روز حزن و ماتم قرار داده بکوشد که امام شهید را در مزار حضرتش(ع) زیارت کند، هر چند تنها یک‌ بار در تمام عمرش باشد، چنانکه حدیث شریف، علامت‌های مؤمن را پنج امر ذکر کرده است: ۵۱ رکعت نماز در شبانه روز، زیارت اربعین،‌انگشتر در دست راست کردن، پیشانی بر خاک گذاشتن و بلند بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏ گفتن در نمازها».(ترجمه المراقبات، کریم فیضی، صفحه ۸۵)

 

*خاطره خواندنی آیت‌الله مکارم شیرازی از پیاده‌روی روز اربعین

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی نیز که در دوران طلبگی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰ هجری قمری در نجف اشرف ساکن بوده است، این مرجع تقلید دو بار توفیق پیاده‌روی از نجف تا کربلا را داشته است. وی با پای برهنه از مسیر شط (رودخانه) که حدود ۲۰ کیلومتر طولانی‌تر از مسیر کنونی نجف کربلاست و حدود ۳ روز به طول می‌انجامید، به زیارت اباعبدالله الحسین(ع) مشرف شدند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به خاطره پیاده‌روی از نجف به سوی کربلا، می‌گوید: وقتی به یکی از این مُضیف‌ها رسیدیم، صاحب مضیف دعوت و اصرار کرد که مهمان او بشویم و آنجا استراحت کنیم، به او توضیح دادیم که چون امروز کم راه رفته‌ایم و باید مسافت بیشتری را طی کنیم، فرصت ماندن نداریم، پس از کمی اصرار او و امتناع ما، ناگهان صاحب مضیف که معلوم بود چند وقتی است که مهمان برایش نرسیده و از این بابت خیلی ناراحت است، ناگهان چاقویش را در آورد و تهدید کرد که من مدتی است مهمان برایم نیامده است و شما حتماً باید مهمان ما بشوید! اینقدر مهمانی کردن زائر امام حسین(ع) در نزد اینها اهمیت و ارزش داشت. … البته بالاخره بعد از اینکه توضیح بیشتری برایش دادیم و قول دادیم که از طرف او زیارت کنیم، اجازه داد که ما برویم.

 

*ثواب پیاده‌‌رفتن به زیارت سیدالشهدا(ع) به روایت امام صادق(ع)

شاید این سؤال در ذهن متبادر شود که چرا زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین حسینی تأکید و توصیه شده است، چرا باید این مراسم همراه با هیاهو و شور خاصی اجرا شود، در  ادامه روایتی از امام صادق(ع) بیان می‌کنیم که به خوبی زوایای پنهان این موضوع را آشکار می‌سازد:

امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرماید: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند به هر قدمى که برمى‏دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏فرماید و یک درجه مرتبه‏اش را بالا مى‏برد، وقتى به زیارت رفت، حق تعالى دو فرشته را موکل او مى‏‌فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد است را ننویسند و وقتى برگشت با او وداع کرده و به وى مى‏‌گویند: اى ولىّ خدا! گناهانت آمرزیده شد و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل‌بیت رسولش هستی، به خدا قسم! هرگز تو آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد کرد.(کامل الزیارات ص۱۳۴)

 

*نظر مقام معظم رهبری درباره اربعین حسینی

حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز درباره اهمیت پاسداشت و بزرگداشت روز اربعین حسینی در اول فرودین سال ۱۳۸۵ چنین بیان کردند: «شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین است، جابربن عبدالله را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشند، این همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن‌های متمادی در دل من و شما هست».

*چرایی اهمیت پیاده‌روی روز اربعین از منظر حجت‌الاسلام پناهیان

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان درباره نقش پیاده‌روی روز اربعین می‌گوید: روایت دارد که امام زمان(عج) که ظهور فرمود، پنج ندا می‌کند به اهل عالم، اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین قَتَلُوهُ عَطشاناً، اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین سحقوه عدوانا،… امام زمان خودش را به واسطه امام حسین(ع) به همه عالم معرفی می‌کنند … بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم، حسین(ع) را شناخته باشند… اما الان هنوز همه مردم عالم، حسین(ع) را نمی‌شناسند و این تقصیر ماست، چون ما برای سیدالشهدا(ع) طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنود، پیاده‌روی اربعین بهترین فرصت برای معرفی حسین(ع) به عالم است.

با اینکه زیارت سید‌الشهدا(ع) در اکثر برهه‌های تاریخی به سختی انجام می‌شد و جان زائران در خطر بود، اما با این وجود عاشقانه خطرات را به جان می‌خریدند و به پابوسی امام حسین(ع) در روز اربعین نائل می‌شدند.

 

*شور حسینی ده ساله مردم عراق، پس از سقوط صدام/ اربعین بزرگ‌ترین اجتماع شیعی در جهان

نتایج تحقیقات خبرنگار فارس نشان می‌دهد پیاده‌روی مراجع و علما تا زمان صدام ادامه داشته است، اما از زمانی که او در سال ۱۳۵۸ (۱۴۰۰ قمری) به ریاست جمهوری عراق رسید تا زمانی که در سال ۱۳۸۱ شمسی (۱۴۲۴) قمری سقوط کرد، وقفه‌ای در اجرای مراسم عزاداری با شکوه و پیاده‌روی‌های دسته جمعی ایجاد شد، هر چند که برخی اخبار حکایت از پیاده‌روی مخفی مردم در زمان صدام داشته است که گاهی منجر به شهادت این افراد توسط نیروی‌های بعث شده، اما مردم عراق با سقوط صدام، بار دیگر عشق و علاقه وصف‌ناپذیر خود به امام حسین(ع) را طی این ۱۰ سال به جهانیان ثابت کرده‌اند که در کنار دیگر محبان و شیعیان اهل‌بیت از کشورهای ایران، لبنان، پاکستان، هند، لبنان، قطر، امارات، کویت، بحرین و … مراسم اربعین حسینی را با شکوه‌تر از سال قبل اجرا می‌کنند.


متن اربعین پای پیاده

مجموعه کامل اس ام اس، پیامک، شعر کوتاه، دوبیتی، متون ادبی و جملات زیبا برای تسلیت اربعین حسینی و پیاده روی تا کربلا برای زیارت امام حسین علیه السلام

خداحافظی زائر تو خون به دلم کرده حسین(ع)
چند روزه دگری مانده به اربـعین، بیا کاری کن
لبیک یا حسین(علیه السلام)

******

بنازم آنکه دائم گفـتـگوی کــــربـــــلا دارد
دلی چون جابر اندر جستجوی کربلا دارد
به یاد کاروان اربــعـیـنـی با گریه می‌گوید
همی بوسم خاکی را که بوی کربلا دارد

******

عقرب اگر نیشم زند، حال مرا بهتر کند
پای پیاده تا حرم، تاول مرا کافی نیست
اربـعین حسینی تسلیت باد.

******

یک زیارت اربعین ،
پایین پا را خواستم
از نجف تا کربلا، پای پیاده، دست جمع
اربـعین حسینی تسلیت باد.

******

پاس و ویزا و بلیط نجف و پیگیری
صاحب صبر! بگو دست مرا میگیری
اربـعین، کرب و بلا، کوله به دوش رفقا
کار روز و شب و ما هم شده خود درگیری
بطلب کربلا بحق امام رضا(علیه السلام)

******

کاروان ها یک به یک رفتند سوی کربــلا
دیـدی آخـر مـانـد بر دل آرزوی کـــربــــلا
همچو بیداران بیدل در میان خاک و خون
کی شود جانم بگیرد رنگ و بوی کربـــلا

******

با عشق حسین(ع) دل جوان شد
این شـــور نصیب عاشــقــــان شد
از لطف حسـن(ع) به کل ایـــــــران
ویــــزای عـــــراق رایــــــگــان شــد
التماس دعا

******

زه فــراق حـرمـــت روز و شـبـم از غـصـــه یکیست
اربـعین دست و روبوسی زوار مرا کشت حسین(ع)
اللهم الرزقنا کربلا

******

مژده ای اهل گنـه بــاز خدا می‌بخشد
دو بـرابـر ز شـب قــــدر گدا می‌بخشد
بــهـر تـســکـیـن دل زار دوا می‌بخشد
روزی گریــه ی در مـــاه عزا می‌بخشد
به گدا، تذکره ی کرب و بلا می‌بخشد
التماس دعا

******

سلام میدهم از بام خانه سمت حرم
چه میشود که بیایم منم قدم به قدم؟
یک اربـعین طلبیدن برای تو سهل است
حرم نرفته بمیرم برای من سخت است
اربعـین حسینی تسلیت باد.

******

سهم ما همیشه همین بوده
زنده باشیــم با نســیــم حرم
کربــلایی حساب کــن مـــــرا
با همین پخش مستقیم حرم
التماس دعا

******

هر لحظه دعا بهر فرج دارم من
این لطف ز ثامن الحجج دارم من
با پای پیاده میروم کرببلا
در هر قدمی ثواب حج دارم من

******

با تو نبود مرا نیازی به کسی
در هر نفسم فقط توام هم نفسی
امروز اگر خسته شدم عیبی نیست
فردای قیامتم تو فریاد رسی

******

ما زائر اربعین و عاشوراییم
از نسل غدیر و حضرت زهراییم
با پای پیاده عازم کرببلا
سرباز سپاه زینب کبراییم

******

از خستگی و درد لبالب باشم
حاشا به شکوه در بر رب باشم
خورشید بسوزان تن من را شاید
یک لحظه شبیه عمه زینب باشم

******

قدم‌هایم را، تا کربلا
نذر آمدنت می‌کنم…
جاده یکصدا دعای فرج شده است

******

خواستم این اربعین را کربلا باشم ، نشد
از نجف، پای پیاده… کربلا باشم ، نشد
زائران بین نمازی در حرم یادم کنید
هر نمازی خواستم در کربلا باشم ، نشد
فرا رسیدن اربعین حسینی تسلیت باد

******

اربعین است و جهان یکسره هیأت شده است
حرم یار مهیای زیارت شده است
تو که حق به مددش کرده نصیب
یاد ما باش که دلم یکسره ویران شده است . . .

******

بسوز ای دل که امروز اربعین است / عزای پور ختم المرسلین است

قیام کربلایش تا قیامت / سراسر درسْ بهر مسلمین است

اربعین حسینی تسلیت باد

******

بــاز دگر بـاره رســیــد اربـعـیــن
جوش زند خـون حـسـیـن از زمین
شـد چـهـلـم روز عــزای حـسـیــن
جــان جــهــان بـــاد فدای حـسین . . .

******

غرق تلاطم شده بحر محیط / یک سره درد است بساط بَسیط

شد چهلم روز عزای حسین / جان جهان باد فدای حسین . . .

******

امشب شب اربعین مصباح هداست

دل یاد حسین بن علی شیر خداست

پروانه به گرد شمع حق پر زد و سوخت

امشب شب یاد عشقیاء و شهداست

******

بنازم آنکه دایم گفتگوی کربلا دارد / دلی چون جابر اندر جستجوی کربلا دارد

به یاد کاروان اربعینی با گریه می گوید / همی بوسم خاکی را که بوی کربلا دارد . . .

******

اربعین کرب وبلا لذت دیگردارد
چند روز دگرشهر چه دیدن دارد
کاروان، پای پیاده، حرم، بسم الله
ذکرلبیک حسین به چه شنیدن دارد…

******

بسوز ای دل که امروز اربعین است / عزای پور ختم المرسلین است
قیام کربلایش تا قیامت / سراسر درس، بهر مسلمین است
اربعین حسینی تسلیت باد

******

اربـعین یعنی چهل روز بی کسی
دل خوش سرها شدن از بی کسی
اربـعین حسینی بر همه ی عاشقان ابی عبدالله (ع) تسلیت باد.

******

اربـعین آمد دلم را غم گرفت
بهر زینب(س) عالمی ماتم گرفت
سوز اهل آسمان آید به گوش
ناله ی صاحب زمان آید به گوش
یا حسین (التماس دعا)


هزینه پارکینگ مهران اربعین

ساماندهی ۸۰ پارکینگ در مهران/ نرخ پارکینگ ها اعلام شد

شهردار مهران در خصوص نرخ پارکینگ ها گفت: برابر هماهنگی های انجام شده پارک خودرو در ایام اربعین در تمام پارکینگ ها  ۵۰ هزار تومان پیش بینی شده است.

وی گفت: امسال علاوه بر ساماندهی نمایشگاه سطح شهر مهران، زمینه ایجاد غرفه های خدماتی و رفاهی بعد از پل زائر جهت ساماندهی دست فروشان از جمله  اقدماتی است که صورت خواهد گرفت و نظارت بر این غرفه ها بر عهده اصناف وشهرداری است.

نصیری پور اظهار داشت: برابر هماهنگی های صورت گرفته امسال ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری از پارکینگ اربعین تاپل زائر واز پل زائر تا پایانه مرزی جابجایی زائرین را به عهده دارند.

وی با اشاره به آسفالت ۷کیلومتر از ۱۲کیلومتر کمربند غربی شهر مهران گفت: در تلاش هستم مابقی مسیر تا قبل از اربعین تکمیل کنیم واگر این اتفاق صورت بگیرد، اتوبوس های درون شهری از پارکینگ بزرگ اربعین مستقیم به پایانه هدایت می شوند و این امر سبب خواهد شد تا ترافیک درون شهر مهران کاسته شود.

شهردار مهران در خصوص اخذ عوارض از زائران گفت: در سنوات گذشته مبلغ اندکی به عنوان عوارض از زائران به خاطر خدمات ارائه شده  اخذ می شد  ولی امسال تنها پرداخت عوارض از طریق سامانه سماح است و خارج از آن هیچ گونه عوارضی از زائران دریافت نخواهد شد.


شماره پیامک رادیو اربعین

مخاطبان می توانند برای تعامل بیشتر با برنامه سازان این شبکه رادیویی از شماره پیامک ۳۰۰۰۹۵۵ استفاده کنند.
رادیو اربعین با حضور موسوی مقدم قائم مقام ریاست سازمان صدا و سیما و آبروانی معاون صدای رسانه ملی راه اندازی شد.


عکس پروفایل اربعین ۹۸

عکس اربعین حسینی

تصاویر روز اربعین حسینی,روز اربعین

 

 

عکس پروفایل اربعین کربلا

اربعین آمد و اشکم ز بصر می آید / گوییا زینب محزون ز سفر می آید

باز در کرب و بلا شیون و شینی برپاست / کز اسیران ره شام خبر می آید . .

روز اربعین, تصاویر روز اربعین

 

 

عکس نوشته پیاده روی اربعین

کارت پستال روز اربعین, تصویرهای روز اربعین

 

یه جائیه تو دنیا همه براش می میرن / تموم حاجتا رو همه از می گیرن
بین دو نهر آبه ، یه سرزمین خشکه / شمیم باغ و لاله اش خوشبو ز عط مُشکه
شبای جمعه زهرا زائر این زمینه / سینه زن حسینه ، یل ام البنینه

تصاویر روز اربعین, پوسترهای روز اربعین

آبروی حسین به کهکشان می ارزد / یک موی حسین بر دو جهان می ارزد
گفتم که بگو بهشت را قیمت چیست / گفتا که حسین بیش از آن می ارزد

پوسترهای روز اربعین حسینی, کارت پستال های روز اربعین حسینی


ارز اربعین

چگونگی دریافت ارز اربعین ۹۸

چگونگی دریافت ارز اربعین ۹۸

در حالی که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که امسال ارز اربعین نداریم و ارز اربعین با نرخ آزاد صرافی‌ها ارائه خواهد شد، بانک مرکزی در ۳۱ شهریور ماه امسال، با انتشار اطلاعیه‌ای از تعلق ۱۰۰ یورو به هر زائر خبر داد.

میلیون‌ها ایرانی هرساله در روزهای منتهی به اربعین حسینی برای حضور در کربلا راهی عراق می‌شوند.

سفر به کربلا چه از راه زمینی و چه هوایی، نیاز به ثبت‌نام در سایت «سماح» دارد. در این سامانه اطلاعات فرد ثبت و پس از ثبت‌نام نهایی، یک برگه نهایی به نام کارت شناسایی زائرین اربعین حسینی (ع) به فرد داده می‌شود که لازم است آن را ذخیره یا چاپ کند.

در همین راستا دولت تدارک لازم را برای تامین ارز مورد نیاز این زائران را نیز فراهم می‌کند.

در حالی که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که امسال ارز اربعین نداریم و ارز اربعین با نرخ آزاد صرافی‌ها ارائه خواهد شد، بانک مرکزی در ۳۱ شهریور ماه امسال، با انتشار اطلاعیه‌ای از تعلق ۱۰۰ یورو به هر زائر خبر داد.

در این اطلاعیه بانک مرکزی عنوان شد که زائران اربعین حسینی در صورت نیاز به خرید ارز می‌توانند نسبت به خرید حداکثر مبلغ ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار ثانویه ارز از صرافی‌های مجاز و بانک‌های منتخب ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان اقدام کنند.

افراد برای دریافت این ارز باید در سامانه سنای بانک مرکزی ثبت نام کنند و با در دست داشتن کارت ملی و گذرنامه به صرافی بانک‌های منتخب مراجعه و ارز مورد نیاز خود را تا سقف ۱۰۰ یورو یا معادل آن دریافت کنند.

نرخ ارز در بازار ثانویه کمتر است یا بیشتر؟

با موافقت مجلس و دولت، بازار ثانویه ارز در تیر ماه سال گذشته آغاز به کار کرد. علت تشکیل این بازار، تامین ارز گروه‌های کالایی بوده که جزو فهرست دلار ۴۲۰۰ تومانی نبوده و با برچیده شدن بازار آزاد ارز و قاچاق محسوب شدن فعالیت در این بخش در تامین نیازهای ارزی خود ناتوان شدند.

ارز در بازار ثانویه به ارز نیمایی معروف است و بازار ثانویه محل معامله ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان است.

طبق آخرین آمار، قیمت نیمایی یورو در روز گذشته حدود ۱۱۹۰۰ تومان بوده در حالی که در صرافی ملی ۱۲۷۰۰ تومان بوده است.

با این حساب ارز نیمایی اختصاص داده شده به مسافران اربعین در مقایسه با قیمت آن در بازار، حدود ۸۰۰ تومان قیمت پایین‌تری دارد و با توجه به دریافت حداکثر ۱۰۰ یورو، هر زائر حدود ۸۰ هزار تومان کمتر هزینه خواهد کرد که به نظر نمی‌رسد امتیاز خاصی محسوب شود.


ثبت نام سماح برای اربعین

ثبت نام در سامانه سماح برای شرکت در مراسم اربعین ۹۸ از امروز اول شهریور در پایگاه اینترنتی به آدرس samah.haj.ir آغاز شد.

وضعیت مرز مهران

بازگشت زائران از مرز مهران

مرزهای شلمچه و چذابه و مهران به ترتیب در استانهای خوزستان و ایلام جهت عبور زائران شرایط مطلوبی دارند اما مرز خسروی در کرمانشاه همچنان بسته است.


برگ تردد اربعین

جزئیات صدور برگ تردد برای اربعین/ افزایش ساعات کار«پلیس+۱۰»

رئیس پلیس گذرنامه جزئیات صدور برگ تردد اربعین را تشریح کرد و گفت: با توجه به حجم بسیار زیاد متقاضیان برای شرکت در پیاده روی اربعین، چاپ برگ تردد اربعین در دستور کار قرار گرفته است.


پخش زنده پیاده روی اربعین ۹۸

پخش زنده راهپیمایی اربعین حسینی از شبکه سه

همزمان با شروع ماه صفر شبکه سه سیما از امروز پخش زنده پیاده روی میلیونی اربعین حسینی را از بصره در فاصله ۵۵۰ کیلومتری کربلای معلی آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، همزمان با شروع ماه صفر شبکه سه سیما از امروز پخش زنده پیاده روی میلیونی اربعین حسینی را از بصره در فاصله ۵۵۰ کیلومتری کربلای معلی آغاز کرد. به گزارش ایرنا، این تصاویر در قالب برنامه «در آستان خورشید» در فواصل بین برنامه‌ها روی آنتن می‌رود. شبکه سه سیما پخش زنده پیاده روی اربعین را از سال ۱۳۹۱ از نجف آغاز کرد، سال گذشته مسیر ۳۶۰ کیلومتری سوق الشیوخ تا کربلا پوشش تصویری یافت و امسال مسیر ۵۵۰ کیلومتری بصره تا کربلا برای پخش زنده بزرگترین همایش دینی جهان انتخاب شده است. میثم آقابیگی و سید احمد کاظم زاده راوی لحظه به لحظه پیاده روی اربعین هستند.


سایت اربعین

http://www.alarbaeen.ir/


بلیط هواپیما تهران نجف اربعین


نرم افزار جامع اربعین

سامانه جامع اربعین حاصل ماه ها تلاش جهادی جمعی از جوانان و فعالان حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات که در قالب یک گروه مردمی و مستقل گردد یکدیگر جمع شده اند می باشد. این گروه مردمی که غالبا از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف تشکیل شده است ماموریت خود را تسهیل و هموارسازی زیارت زائران سرور و سالار شهدیان, حضرت اباعبدالله الحسین و یاران باوفایش علیهم السلام در روز اربعین با استفاده از زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات تعریف نموده است. خداوند را شاکریم که به همه ی ما توفیق داد که در طراحی و تولید این سامانه اندک حضور و فعالیتی داشته باشیم. بی شک تلاش های زیادی برای طراحی و تولید این سامانه صورت گرفته است؛ لیکن مشکلات و کاستی های زیادی وجود دارد تا این تحفه در خور شان شما زائران حضرت قرار گیرد. از تمامی شما زائران عزیز که با سعه ی صدر تمامی این کاستی ها و مشکلات را تحمل می کنید صمیمانه عذر خواهی و تشکر می کنیم و امیدواریم که این قلیل مورد رضایت حق تعالی و حضرتش قرار گیرد. از تمامی شما زائران گرامی درخواست دعای خیر داریم و ان شاء الله با دعای خیر شما توفیق حضور و فعالیت ما در این مسیر بیشتر شود. ما خود را در ابتدای راه میدانیم و قطعاً تا رسیدن به تمامی اهداف و طرح های برنامه ریزی شده راه بسیار و فاصله زیاد است. از تمامی شما زائران محترم و مجموعه ها و سازمان های علاقمند,مسئول و دغدغه مند دعوت می کنیم که در طی این مسیر ما را همراهی و یاری فرمایید. تا کنون افراد و مجموعه های مختلفی ما را همراهی نموده اند و این مسیر ان شاء الله ادامه خواهد داشت …

https://arbaeenapp.ir/#download


اربعین تظاهرات عراق

 

شهرهای مختلف عراق ناآرام است. ‌

بخش هایی از استانهای بغداد،نجف، کربلا، بابل، دیوانیه، بصره ، المثنی، کرکوک، دیاله و میسان، امروز چهارشنبه شاهد تظاهرات و اعتراض هایی بود. ‌‌
معترضین به فساد اداری و کمبود خدمات اعتراض دارند. ‌

از برخی مناطق خبر می رسد، نیروهای پلیس و امنیتی عراق برای مقابله با معترضین و جلوگیری از ورود آنها به اماکن حکومتی و اداری، مجبور به شلیک شده و در این میان چند نفر کشته و زخمی شده اند. ‌

بدون شک اطلاع رسانی دقیق ، سریع و کامل درباره آنچه در عراق می گذرد، وظیفه اصلی رسانه های گروهی است، تا زائرانی که قصد عزیمت به عراق در روزهای پیش رو را دارند، از همه چیز مطلع باشند. ‌‌اخباری که امروز در کمتر رسانه ای بازتاب داشت، و یا به طور کامل منعکس نشد. ‌

ویدئویی که می بینید بخشی از ناآرامی های امروز در نجف اشرف است. ‌

پی نوشت: تصور می کنم در چند روز آینده آرامش به شهرهای مختلف عراق بازگردد، مگر آنکه توطئه چینان آنچنان دقیق برنامه ریزی کرده باشند که سراسر عراق دستخوش ناآرامی های گسترده تر شود و برخی از کسانی که به این و آن وابسته اند، مصلحت کشورشان را ندانند و آرامش در عراق را برنتابند و در زمین دشمن بازی کنند! ‌‌


راهنمای زائر اربعین

 


وسایل مورد نیاز برای پیاده روی اربعین

 

به این مطلب امتیاز دهید :
به این مطلب امتیاز دهید
( رای: امتیاز: )

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
بستن
بستن